Přeskočit na obsah

Fenomén italských vesniček: Pravda o domech za 1 euro

Itálie umí zahýbat celosvětovými médii. V posledních letech poutá pozornost prodejem domů za 1 euro a podobné projekty chystá i pro rok 2022. Zní to až neuvěřitelně. Koupíte dům v přepočtu za 25 korun a rázem se stáváte vlastníkem nemovitosti v italském městečku. Je ale tato nabídka opravdu tak výhodná, jak se tváří?

Italské obce se snaží přivést nové obyvatele

Italské obce se dlouhodobě potýkají s odlivem obyvatel. Vedení se snaží městečka oživit a přivést do prázdných ulic mladé rodiny. Tomu by měla napomáhat nabídka nemovitostí za 1 euro. Děje se tak po celé Itálii. Ruku v ruce s vylidňováním menších sídel v nich dochází k úpadku služeb a vesnice se tak dostávají do začarovaného kruhu.

Italské domy za 25 Kč vyžadují rozsáhlou renovaci

Články o levných nemovitostech v Itálii za 1 euro nenechává nikoho chladným. Psal o nich magazín Forbes, Seznam Zprávy nebo třeba Aktuálně.cz. Vše vypadá takřka dokonale, ale některá fakta se z článků na internetu nedozvíte. Dům za symbolickou cenu se může proměnit v okovy a sen o bydlení v Itálii se pomalu začne vzdalovat. Ruku na srdce, myslíte si, že by italské obce nabízely domy za 1 euro, kdyby v tom nebyl nějaký háček?

Domy „zadarmo“ nemusí být výhodnou koupí

Při pohledu na jednoeurové domy se kdekomu objeví vrásky na čele. Prodávají se nemovitosti, které jsou staré i několik století nebo jsou v dezolátním stavu. Původní obyvatelé odešli do větších měst a přenechali domy městu. Vedení obcí si ale stanovuje podmínky.

Zmiňme například region Lazio. Vedení požaduje plán renovace, zamýšlené využití nemovitosti a depozitum ve výši 5 tisíc eur. Jako nový majitel se zavazujete, že nemovitost zrenovujete do stanovené doby. Často je také podmínkou, že rekonstrukci je potřeba provést s využitím místní pracovní síly. Provést rekonstrukci s partou kamarádů dovezených z domova tak nemusí být komplikované jen logisticky, ale může to zapovídat váš podpis na smluvním dokumentu.

V některých případech se také stalo, že obce nabídly k prodeji domy bez vědomí jejich původních vlastníků. A těm se to, jak informovala zpravodajská stanice CNN, nelíbí a hlásí se o svá práva. V případě, že majitelé nezajistí, aby stavba kvůli špatnému stavu nepůsobila škodu třetím stranám, musí zaplatit vysokou pokutu. Ztráta vlastnického práva je jen krajní možností, byť italské právo tuto eventualitu nevylučuje.   

Do projektu se zapojují stále další obce

Vedení měst často musí vybírat mezi několika zájemci. Upřednostňují rodiny s dětmi, případně mladé páry, které se chtějí v městečku usadit. Naopak červenou dostali spekulanti s nemovitostmi a realitní kanceláře. Do projektu se již zapojilo více než 40 italských obcí a jejich počet nadále stoupá. Úředníci si od toho slibují oživení a opravu původní historické zástavby s chátrajícími domy.

Domy za euro se musejí stát obyvatelné do 3 let

Ano – skutečně se jedná ve většině případů o chátrající objekty, které musíte od základu zrekonstruovat. Počáteční jednoeurová investice je jen počátkem dalších investic vložených do oprav domu. Do 3 let musí být dům obyvatelný a během prvních 5 let nesmíte dům prodat. Je také potřeba zachovat ráz stavby, aby odpovídal okolní zástavbě. Jediné pozitivum je to, že vám  s administrativou pomůže sama obec.

Domy za hubičku ve všech oblastech Itálie

Pokud vás domy za 1 euro zajímají i přes jisté nevýhody, odpovězme si na otázku, v jakých oblastech tyto domy najdete. Jednoeurové domy určené k renovaci naleznete takřka po celé Itálii. Žádané jsou domy v městečkách Pignone, Cantiano, Pratola, Candela i v historickém centru velkého města Taranto. Pozadu nezůstává ani Sicílie a Sardinie. V případě zájmu o dům kontaktujte obec a naopak se vyhýbejte levným investicím do nemovitostí přes pochybné internetové dražby.

Pro koho jsou domy za Euro v Itálii vhodné?

Italský dům za 1 euro vyžaduje často dodatečné investice v desítkách tisíc eur. Jednoeurové domy se navíc nacházejí v úzkých italských uličkách, kde nemáte žádná parkovací místa. Pro většinu zájemců o pořízení nemovitosti na Apeninském poloostrově jsou zcela nevhodné.

Domy za Euro jsou vhodné pro lidi, kteří v Itálii plánují trvale žít. Mají zde zajištěnou práci případně mohou pracovat z domova nebo již jsou v důchodu. Preferují spíše klid, nevadí jim, že za kulturou nebo službami budou často muset cestovat do okolních měst. Počítají s tím, že jejich dům nejspíše nebude obyvatelný hned a bude potřeba zajistit jeho rekonstrukci, což se mnohem snáz řeší na místě než na dálku z České republiky. Pokud tedy nechcete přespávat ve spacáku na staveništi, je alespoň pro začátek ideální mít zajištěné jiné bydlení, ve kterém první fáze přestavby přečkáte. I na to je proto potřeba počítat s dalšími náklady.

Většina vesnic nabízejících tyto domy se nenachází v lukrativních turistických destinacích, sen o domku na pobřeží s výhledem na moře v těchto případech reálný není. Najdou se ale i obce ve vnitrozemí, ze kterých dojezdová vzdálenost k moři není úplně neřešitelná.    

Chytrá investice do již renovovaných domů

Pro naprostou většinu zájemců koupi nemovitosti v Itálii je jednodušším a vhodnějším řešením pořídit se funkční nemovitost a tu bez starostí využívat pro vlastní potřebu nebo ji pronajímat výnosem.

Faktem zůstává, že nabídka nemovitostí v Itálii je plná atraktivních projektů od moderních apartmánů po luxusní rezidence. V řadě projektů se navíc nemusíte jako majitel nemovitosti téměř o nic starat – vše je pro vás zajištěno od služeb recepce po úklid. Pokud tedy máte zájem o pronájem nemovitost v době vaší nepřítomnosti, není to problém.

Domy pro dobrodruhy s dostatkem peněz

I tak se staly italské domy za 1 euro fenoménem. Obce tak předcházejí možnému úpadku a podporují zalidnění oblasti. Možná budete mezi šťastlivci, kteří získají dům v relativně dobrém stavu a budete moci v domku přebývat i během renovace. Takových domů je ale poskrovnu. V opačném případě vás čekají často i roky náročné práce a velké finanční výdaje.